Pedagog - warsztaty

Zapewnienie bezpieczeństwa naszym dzieciom jest jedną z funkcji jakie my, rodzice powinniśmy spełniać. Obecny świat jest pełen zagrożeń, na które narażone są nasze pociechy.

Dla dzieci to dom jest miejscem, gdzie zaczyna się edukacja na temat bezpieczeństwa. Najważniejsza jest rozmowa z dziećmi. Ważne jest, by uświadomić im, jakie zagrożenia na nie czyhają i co powinny zrobić, żeby się przed nimi obronić. Dlatego im wcześniej zaczniesz rozmawiać ze swoimi dziećmi, tym lepiej. Regularnie przeprowadzaj rozmowy. Podaj przykłady złych zachowań. Jeśli jednak dziecko popełni błąd, wykorzystaj to jako okazję, żeby je czegoś nauczyć, a nie tylko ukarać. Za każdym razem wytłumacz, dlaczego to, co zrobiły jest złe i przypomnij, że starasz się je uchronić przed niebezpieczeństwami, których jeszcze nie rozumieją. Poinformuj je, że zawsze mogą do Ciebie przyjść, jeśli tylko poczują się niekomfortowo.  Upewnij się, że czują się dobrze w rozmowie z Tobą, nawet jeśli zrobiły coś nieodpowiedniego. Utrzymywanie otwartej i stałej komunikacji ze swoim dzieckiem jest najlepszym zabezpieczeniem.

Szkoła, jako instytucja, wspomaga proces wychowawczy. Dlatego jej zadaniem jest podejmowanie działań wychowawczo-profilaktycznych, które mają pomóc w prawidłowym kształtowaniu rozwoju dziecka.

W styczniu 2021 r. nasi uczniowie mieli możliwość uczestniczenia w warsztatach profilaktycznych dotyczących bezpieczeństwa. Klasy I-III uczyły się, jak być odpowiedzialnym i bezpiecznym w życiu codziennym w domu i poza nim, natomiast temat w klasach VII-VIII dotyczył hejtu, jako mowy nienawiści.

Data dodania: 2021-02-11 13:43:29
Data edycji: 2021-02-11 13:44:15