Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 jest programem uchwalonym na lata 2021-2025 przez Radę Ministrów w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy.

Planowany budżet Programu na lata 2021-2025 wynosi blisko 1,1 mld zł, w tym 635 mln zł z budżetu państwa.

Program jest realizowany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, przy zaangażowaniu Biblioteki Narodowej, Instytutu Książki i Narodowego Centrum Kultury, oraz we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki jako Operatora Priorytetu 3.

Nasza szkoła aplikowała o wsparcie w ramach Priorytetu 3 - Zakup nowości wydawniczych do placówek wychowania przedszkolnego, bibliotek szkolnych i pedagogicznych. Otrzymaliśmy dofinansowanie w wysokości 12 000 zł. Środki te, wraz z wkładem własnym w kwocie 3 000 zł, przeznaczone zostały na zakup nowych lektur i książek oraz nowoczesnego oprogramowania do prowadzenia biblioteki, a także na promocję programu wśród uczniów.
Organizowane są w szkole wydarzenia promujące czytelnictwo (konkursy, spotkania autorskie, prezentacje).

Mamy nadzieję, że działania te oraz to, że nasza biblioteka została zaopatrzona w pięknie wydane, ciekawe nowości wydawnicze, przyczyni się do wzrostu aktywności czytelniczej naszych uczniów.

Od rozpoczęcia programu zrealizowaliśmy już 3 zadania. Podczas obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych w październiku 2021 realizowaliśmy projekt „ Witajcie w baśniach i legendach całego świata”. Projekt zakończył się wykonaniem plakatów do przeczytanych baśni i legend, które zachęcają do czytania książek.

W listopadzie organizowaliśmy obchody Międzynarodowego dnia Misia. Projekt dotyczył klas I –III. Uczniowie zapoznali się z historią Pluszowego Misia, wzięli udział w misiowych zabawach, wysłuchali ciekawostek o niedźwiedziach. Wykonali prace plastyczne- samodzielne szycie „ Figlarnego Misia”. Zaprezentowane prace zostały nagrodzone.

Kończy się również projekt „Obwoluty do przeczytanych książek”. Końcowym efektem projektu jest zainteresowanie, sięganie i wypożyczanie lubianych książek.

Data dodania: 2022-01-10 09:19:18
Data edycji: 2022-08-09 15:46:00