Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

W czerwcu zakończył się w naszej szkole roczny projekt „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0” organizowany  przez Radę Ministrów w celu poprawy stanu czytelnictwa w szkołach.

W ramach programu do biblioteki szkolnej zakupiono 788 książek.

Uczniowie klas I – VIII oraz oddział zerowy z chęcią i wielkim zaangażowaniem przystąpili do realizacji zadań, działań w ramach Kierunku Interwencji 3. Część działań, które zostały już opisane zrealizowaliśmy do grudnia 2021.

Przez cały rok szkolny odbywała się prezentacja i czytanie nowości bibliotecznych przez bibliotekarza, nauczycieli klas młodszych  w ramach projektu „Czytanie jest super”. W bibliotece zorganizowany był „Kącik nowości bibliotecznych”, gdzie zaprezentowano zakupione nowości biblioteczne.

Prowadzona była akcja „10 minut dziennie w domu z książką” czy akcja "Kącik wędrującej książki” przeprowadzona w oddziale zerowym.

Uczniowie klasy VII przygotowali prezentację multimedialną „ Twoja ulubiona książka”, zaś uczniowie klasy VIII krótki filmik promujący czytelnictwo „Czytam bo lubię”.

Na zebraniu z rodzicami przedstawiono „ 7 powodów , dla których warto czytać książki”. Książka rozbudza wyobraźnię, uczy, bawi, daje ogrom satysfakcji i wiele, wiele więcej….

Klasa IV w dowolnej formie przedstawiła reklamę ulubionej książki „Reklama przyszłością czytelnictwa”.

Prace zostały nagrodzone dyplomami i nagrodami.

Przykłady zakupionych  lektur :

1. Janina Papuzińska  - „Asiunia”
  2. Maria Terlikowska – „Drzewo do samego nieba”
  3. Ł. Wierzbicki – „Afryka Kazika”
  4. Ostrowicka- „Jest taka historia. Opowieść o Januszu Korczaku”
  5. Rafał Witek  - „Pierwszaki z kosmosu”
  6. Kosik –„Felix, Net i Nitka oraz Gang Niewidzialnych Ludzi”
  7. Maleszka –„Magiczne drzewo”

Przykłady zakupionych nowości (oprócz lektur szkolnych )  dla dziewcząt

1. A.Frank  – „Dziennik”
  2. „Mia i Biały Lew – Historia niezwykłej przyjaźni”
  3. A.Faber – „Kroniki Jaaru”
  4. John Green- „Szukając Alaski”
  5. Marta Kisiel – „Małe Licho i tajemnica Niebożątka”

Przykłady zakupionych nowości (oprócz lektur szkolnych) dla  chłopców:

1. Flanagan -seria Zwiadowcy m.in. „Ruiny Gorlanu” i „Płonący Most”
  2. J.K. Rolwing  seria „Harry Potter”
  3. Romaniuk – „Kocia Szajka”
  4. J.L. Horst; H.J. Sanders- seria – m.in. „Operacja Zjawa” i  „Operacja Cyrk”

Zakupiono książki z dużą czcionką. Zakupiono również książki zawierające małą ilość tekstu, a z dużą ilością obrazków. Zakup książek o różnym stopniu zaawansowania czytania-  poziomy A,B,C. Dla uczniów z niedostosowaniem społecznym, problemami szkolnymi, nie radzącymi sobie z emocjami zakupiono książki terapeutyczne.

Seria Ksiażkożercy:

1.  Poziom A- B. Wicher „Kuba i Maja kontra Gang Prosiaka”
  2.  Poziom B-  A. Paszkiewicz „Pompon w opałach”
  3.  Poziom C – A. Paszkiewicz „Koko uczy się migać”
  4. Młodnicka „Jesteś ważny pingwinku”
  5. Blanch „Wielka księga wartości”
  6. Lisa M. Schab „Jesteś kimś więcej, niż myślisz”

Realizacja programu  przyczyniła się do wzrostu aktywności czytelniczej uczniów, nastąpił wzrost odwiedzin w bibliotece, wzrosła ilość wypożyczonych  książek. Ciekawa szata zakupionych książek przyczyniła się do częstszych odwiedzin i sięgania po nowości. Uczniowie przekonali się, że kontakt z książką to dobra forma spędzania wolnego czasu. Wzbogacenie biblioteki o nowe, ciekawe pozycje wpłynie na rozwijanie zainteresowań uczniów. Uczniowie mieli możliwość uczestniczenia w ciekawych projektach edukacyjnych, co z kolei  wpłynęło na wyzwolenie w uczniach kreatywności , polepszenia umiejętności pracy w zespole.

Data dodania: 2022-06-27 10:14:31
Data edycji: 2022-08-09 11:11:09