Pierwszy Konkurs Gawędziarski rozstrzygnięty!

9 lutego 2021 roku w naszym Zespole Szkolno – Przedszkolnym nr 2 zorganizowany został I Konkurs Gawędziarski „Porzóndzemy naszó rzeczó”. W konkursie wzięło udział 23 uczniów i wychowanków, którzy rywalizowali w trzech kategoriach wiekowych: przedszkole i odział „0”, klasy I-III oraz klasy IV – VI. Każdy z uczestników zaprezentował krótki utwór przygotowany w gwarze wiślańskiej. Prezentowane przez dzieci teksty przeniosły nas w czasy, obyczaje, tradycje, miejsca może nie tak odległe, ale nie zawsze już pamiętane. Wyłonienie zwycięzców konkursu było sporym wyzwaniem dla członków jury.
Ostatecznie jury wyłoniło następujących zwycięzców: w kategorii – przedszkole i oddział „0” pierwsze miejsce zajęła Zuzanna Mitręga (tekst: "Byznesłuma"), drugie Martyna Cieślar (tekst: "Tęsknota za stareczkó"), a trzecie miejsce zajęła najmłodsza uczestniczka konkursu Eliza Salánki (tekst: "Moja starka"). W klasach I – III zwyciężył Aleksander Salánki (tekst: "Miyszaniec"), drugie miejsce zajął Krzysztof Madzia (tekst: "Jako się starzik łuczyli"), trzecie miejsce przypadło Jakubowi Mitrędze (tekst: "Miechorze"). Zwycięzcą w klasach IV – VI została Eliza Cieślar (tekst: "To ni ma prowda"), drugie miejsce zajął Arkadiusz Szturc (tekst: "Jako mi sie Łochorowicz nie łopłacił!"), a trzecie - Tomasz Kłoda (tekst: "Jako sie feszter z dochtore wyrychtowali"). Natomiast wyróżnienie otrzymała Maria Procner za przedstawienie tekstu "Jako to downij".
Szkoła dziękuje wszystkim rodzicom za pomoc w przygotowaniu dzieci do konkursu i za zaangażowanie w kultywowanie tradycji regionalnych na terenie naszej doliny. Dzięki takim działaniom „rzecz” naszych przodków pozostanie wciąż żywa. Szczególne podziękowania składamy dla rodziców, którzy sami napisali teksy dla swoich dzieci.
Dziękujemy również wszystkim sponsorom: za przekazane książki - Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Jana Śniegonia; Wiślańskiemu Centrum Kultury za kolorowanki dla wszystkich dzieci oraz Wiślance za przygotowanie słodkiego poczęstunku dla dzieci.
Renata Jędrzejewska - Salánki

Poniżej zamieszczamy linki do nagrań występów dzieci:

Eliza Cieślar

Kacper Procner