''Poznaj Polskę'' - po raz trzeci!

Logotyp programu Poznaj Polskę

Nasza szkoła po raz trzeci wnioskowała o dofinansowanie do wycieczki z przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”. „Poznaj Polskę" to program, w ramach którego szkoły mogą otrzymać środki na dofinansowanie wyjazdu do znajdujących się w Polsce muzeów, miejsc pamięci, obiektów kultury, instytucji popularyzujących osiągnięcia nauki. We wrześniu 2022 r. złożyliśmy trzy wnioski i wszystkie przeszły pozytywną weryfikację:

1. jednodniowa wycieczka do Zabrza dla klas 1-3
  2. trzydniowa wycieczka do Wrocławia dla klas starszych.
  3. trzydniowa wycieczka na Dolny Śląsk i do Wrocławia dla klas starszych.

Sprawozdania z wycieczek:

Dolny Śląsk i Wrocław

W dniach 2-4 listopada uczniowie klas IV-VII z opiekunami uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej na Dolny Śląsk i do Wrocławia w ramach programu Poznaj Polskę. Mieliśmy okazję poznać niezwykłe uroki Dolnego Śląska oraz jego stolicy – Wrocławia. Panoramę Breslau – jak nazwali go Niemcy, czy Vratislavia - gdy był w rękach Czechów, podziwialiśmy z wieży SkyTower. Wrocław zachwycił nas różnorodnością historyczną i architektoniczną. Poznawaliśmy to piękne miasto poprzez jego zabytki: Panoramę Racławicką – długi na 114m i szeroki na 15m obraz autorstwa Styki i Kossaka, pomnik poświęcony poległym członkom organizacji „Olimp”, Cmentarz Osobowości – kwatery ofiar stalinizmu, Muzeum Narodowe z ostatnim namalowanym przez Matejkę obrazem, Halę Stulecia – wotum niemieckie w 100. rocznicę wygranej pod Lipskiem. Zwiedzaliśmy zespół historycznego centrum Wrocławia – obszar obejmujący Ostrów Tumski, Stare i Nowe Miasto. Wyruszyliśmy również na odkrywanie Hydropolis – ośrodka popularyzującego wiedzę o wodzie z pogranicza wielu dziedzin nauki. Wielką atrakcją okazała się wizyta we wrocławskim zoo, a przede wszystkim w Afrykanarium, gdzie nasze buzie były szeroko otwarte z zachwytu. W ostatnim dniu odwiedziliśmy Kolejkowo z największą kolejkową makietą w Polsce przedstawiającą miniaturę Dolnego Śląska z jego zabytkami i odwzorowanym ukształtowaniem terenu oraz Kopalnię Złota w Złotym Stoku (ta dawna kopalnia złota i arsenu została uruchomiona w maju 1996).

Wyjazd bardzo zintegrował całą grupę. Dzielenie się wrażeniami i wielka radość z wycieczki towarzyszyły wszystkim zarówno w czasie pobytu na Dolnym Śląsku jak i w drodze powrotnej do domów. Żałujemy, że nie mogliśmy tu zostać choć dwóch dni dłużej.

Zabrze

3 listopada 60 uczniów klas 1-3, wraz z opiekunami, wzięło udział w wycieczce do kopalni węgla kamiennego w Zabrzu a dokładniej - Sztolni Królowa Luiza Kopalni Guido. By wiedzę o pracy w kopalni podać dzieciom w przystępny, dostosowany do ich poziomu sposób, z szerokiej oferty wybraliśmy warsztaty edukacyjne Bajtel Szychta. Uczestnicy, prowadzeni przez doświadczonych przewodników, przeszli podziemnymi korytarzami kopalni, oglądali park maszyn górniczych (kombajny, rozdrabniarki itp.), jechali górniczą kolejką, uczyli się udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym w wypadku, słuchali opowieści związanych z kopalnią, zjeżdżali kopalnianą windą, uczyli się kopania kilofem (urobek mogli wziąć ze sobą), a nawet cięcia piłą oraz przykręcania śrub. Na zmęczonych, głodnych, a zarazem bardzo zadowolonych z podziemnej wyprawy małych górników czekał wspaniały obiad w restauracji przykopalnianego hostelu.

Data dodania: 2022-11-07 13:23:33
Data edycji: 2022-11-22 12:59:53